PHP Localhost için AppServ Kurulumu ve Kullanımı

Merhaba arkadaşlar. Bugün PHP ile ilgili ilk yazımızda, PHP dosyalarını kendi bilgisayarımızda çalıştırabildiğimiz AppServ’ün kurulumu ve kullanımından bahsetmeye çalışacağım…

Bu program kendi bilgisayarımızı bir sunucu olarak kullanabilmemize olanak sağlar.

Öncelikle şu adresten AppServ’ün 2.5.10 sürümünü indiriyoruz.

Kurulum gayet basit. İlk 4 adımda “Next” diyerek ilerliyoruz. 5. Adımda ise aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşıyoruz.

Server Name kısmına “localhost”, Administrator’s Email Address kısmına ise herhangi bir e-posta adresi giriyoruz. “Apache HTTP Port” 80 olarak geliyor bu kısmı değiştirmeden “Next” e tıklayarak sonraki adıma geçiyoruz.

6. adımda ise MySQL şifresini belirliyoruz. Herhangi bir şifre belirleyin ve tekrar “Install” a basalım. Bu arada MySQL için varsayılan kullanıcı adı, “root” olacaktır. Bu adımda belirlediğimiz şifre ile daha sonra MySQL’e giriş yapabileceğiz.

Gelen pencerede “Finish” e tıklayarak kurulumu bitiriyoruz.
AppServ’e ait tüm dosyalar “C:\AppServ” dizini içindedir. Bu dizinin içinde bizi şimdilik daha çok ilgilendiren dizin “www” dizini ilgilendiriyor. www dizini içerisine localhost’umuzda çalıştıracak olduğumuz PHP dosyalarımızı atıyoruz.

Tarayıcımızdan localhost’a erişebilmek için tarayıcımızın adres satırına http://localhost yada http://127.0.0.1 yazıyoruz. Bu ikisi ile localhost’un ana dizinine erişebiliyoruz. Projemiz yada PHP çalışmamız “deneme” klasöründe olacaksa http://localhost/deneme yada http://127.0.0.1/deneme yazarak erişebiliriz.

phpMyAdmin kontrol paneline erişebilmek için tarayıcımızın adres satırına http://localhost/phpmyadmin yada http://127.0.0.1/phpmyadmin yazıyoruz. Bizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Kullanıcı adı kısmına “root”, şifreye ise kurulumun 6. adımında belirlediğimiz şifreyi giriyoruz.

AppServ kurulumu ve kullanımı genel olarak bu kadar. PHP ile ilgili sonraki yazılarımızda görüşmek üzere..

Bir düşünce üzerine “PHP Localhost için AppServ Kurulumu ve Kullanımı

 1. orbey

  merhabalar

  örnek bir Admin’den iletişim sayfasını Düzenlemek için Girdiğimde

  FirmaAdı:
  FirmaAdresi
  FirmaTel:
  FirmaFax

  yazan bir iletişim kutucuklarına

  FirmaAdı:
  FirmaAdresi
  FirmaTel:
  FirmaTel1:
  FirmaTel2:
  FirmaTel3:
  FirmaFax:

  Şeklinde Menüyü Çoğaltmak istiyorum

  PhpmyAdmin den (Firma) diye belirtilen Tabloya satırları ekledim
  ona bağlı olan “iletisim.php” sayfasındaki kodlara satırları ekledim
  bağlantısı olan “firma.php” sayfasındaki kodlara satırları ekledim

  PHPMYADMIN DEN eklemiş oldugum (FirmaTel1) satırına 0553 000 00 xx yazıyorum adminden iletişim sayfası ayar kısmına girince göre biliyorum tekrar sayfayı user olarak ziyaret ettimgimde iletisim.php sayfasında adminden gördüğüm telefon numaralarını göremiyorum bu konuda yardımcı ola bilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

%d blogcu bunu beğendi: