Warning: setcookie() expects parameter 3 to be integer, array given in /home/u8922610/_reseller/hakanhitaynet/wp-content/plugins/wp-yandex-metrika/includes/class.ya-metrika-frontend.php on line 24

Warning: setcookie() expects parameter 3 to be integer, array given in /home/u8922610/_reseller/hakanhitaynet/wp-content/plugins/wp-yandex-metrika/includes/class.ya-metrika-frontend.php on line 33
PHP MySQL Veritabanından Veri Okuma ve Veri Çekme İşlemleri | Hakan Hitay  

PHP MySQL Veritabanından Veri Okuma ve Veri Çekme İşlemleri

Merhabalar. Bugünkü yazımızda PHP’de MySQL veritabanından verileri okuma ve ekrana yazdırma işlemlerini yapacağız.

Öncelikle veritabanımızda deneme adında bir tablo oluşturacağız. Bunun için phpMyAdmin’e (http://localhost/phpmyadmin) giriyoruz. Tablomuzu ve içersindeki alanları oluşturuyoruz. phpMyAdmin kullanımını bir önceki yazımızda işlemiştik.. Oluşturacak olduğunuz tablo ve alanların isimleri ve veri tipleri aşağıdaki gibidir.

Tablo adı: kisiler

Alanlar: ID (OTOMATİK SAYI), Ad (VARCHAR – 20), Soyad(VACHAR – 20)

Ve PHP kodumuzu yazmaya başlıyoruz..

Önceki yazılarımızda MYSQL veritabanına bağlanmayı görmüştük. Yazının sonunda bağlantı için oluşturduğumuz dosyayı projelerimizde nasıl dahil edebileceğimizi göstermiştim. include() fonksiyonu ile bağlantı dosyamızı projemize dahil ediyoruz.

include('Baglan.php');

mysql_query() fonksiyonunu kullanarak SQL ifademizi yazıyoruz. Ve geri dönen değer yada değerleri bir değişkene atıyoruz. Biz $sql değişkenini kullandık.

$sql = mysql_query("select * from kisiler");

SQL sorgumuzda bir şart olmadığı için sorgunun devamında “where” deyimini kullanmadık. Dolayısıyla SQL sorgumuzdan dönen değerde veritabanındaki tüm kayıtlar olacaktır. Fakat sorguda filtreleme yapmak istiyorsanız SQL kodunuzun sonunda “where” deyimini kullanabilirsiniz. Ekstra bir bilgi olması açısından where deyiminin kullanımı aşağıdadır.

$sql = mysql_query(" select * from kisiler where ID='$Kisi_ID' ");

(Çift tırnaklar arasına yazdığımız SQL ifademizde bir değişken ile şart belirtmek istiyorsan tek tırnaklar arasında değişkenimizi yazarız.)

mysql_fetch_array() fonksiyonunu kullanarak SQL sorgusu sonucunda dönen değer yada değerleri dizi şekline getirdik ve $oku dizi değişkenine atadık. While döngüsünü de kullanarak $oku dizi değişkeninin içi boş olana kadar yani son kaydımıza kadar bir döngü oluşturduk. Döngünün içine girdiğimizde yani okunacak kayıt olduğunda $oku dizi değişkenimizdeki kayıtları alabilmek için $oku[‘tablo_adi’] şeklinde kullanıyoruz ve her seferinde gelen değerleri echo komutu ile ekrana yazdırıyoruz.

while($oku = mysql_fetch_array($sql))
{
   echo "Adı : ". $oku['Ad']."<br />";
   echo "Soyadı : ". $oku['Soyad']."<hr />";
}

SQL sorgumuzun sonucunda geri dönen değer kadar döngümüz döner. Bizim SQL ifademiz sonucu tablodaki tüm kayıtları listelemiş olduk. Ekran görüntüsü ise yandaki gibi olacaktır.

Bugün de MySQL veritabanından verileri okuma ve ekrana yazdırmayı öğrenmiş olduk. Sorularımız olursa aşağıda yorum olarak yazabilirsiniz. Sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Bir önceki yazımız olan phpMyAdmin paneli kullanımı ve MySQL Veritabanı Oluşturma başlıklı makalemizde mysql, mysql veritabanı nasıl oluşturulur ve mysql veritabanı oluşturma hakkında bilgiler verilmektedir.

2 üzerine düşünceler “PHP MySQL Veritabanından Veri Okuma ve Veri Çekme İşlemleri

  1. Mustafa

    Merhaba ,

    Eğer ki satırdaki veriler fazla ise bir kısmını ana ekranda detayını da üzerine tıklayınca yeni açılacak sayfa görme imkanımız var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

%d blogcu bunu beğendi: