PHP Google Translate Eklentisi Hazırlama

Önceki yazılarımızda PHP ile sosyal medya siteleri için paylaşım eklentisi yapmıştık. Bugün de benzer bir uygulama yapacağız.

Bu uygulamamızı da eklenti şeklinde yapacağız. Yani include() fonksiyonunu kullanarak web sitemizin istediğimiz kısmında kullanabiliriz.

Öncelikle googleTransle.php adında bir sayfa oluşturalım ve HTML tasarımımızı yapalım. Uygulamamız için sayfamıza HTML form elemanlarından olan bir adet açılır menü, bir adet te buton ekliyoruz.

Açılır menüde yazacak olan dillerin isimlerini ve değerlerini yazıyoruz.

Uygulamamızda 5 farklı dil seçeneği kullandım. Siz kendi uygulamanızda bu seçeneği aşağıdaki Google Translate dil kodları tablosuna bakarak artırabilirsiniz.

HTML kısmı bitmiş bulunmakta. PHP kodlarımızı yazalım.

Önceki yazılarımızda $_SERVER ile URL alma yöntemini öğrenmiştik. Yine bu uygulamamızda da onu kullanacağız.

[php]
$url=”http://”.$_SERVER[‘HTTP_HOST’].$_SERVER[‘REQUEST_URI’];
[/php]

URL’yi aldıktan sonra JavaScript kodlarıyla açılır menümüzün değerini aldıran ve o değer ve sayfamızın URL sini Google Translate’in sayfasına yönlendiren bir fonksiyon yazalım. Ardından da yazdığımız fonksiyonu butonun bir olayına (onClick) verelim.

Uygulamamızı test edelim.

Görüldüğü üzere; “http://translate.google.com/translate” sayfasına yönlendi. query string ifadedeki “u” ya sayfamızın URL si, “hl” ye de dil seçimimiz sonucu üretilen değer aktarıldı.

Herkese iyi çalışmalar..

Bir önceki yazımız olan PHP'de HTML Destekli Mail Gönderme başlıklı makalemizde html mail, php ve php html destekli mail gönderme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir düşünce üzerine “PHP Google Translate Eklentisi Hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

%d blogcu bunu beğendi: