PHP’de HTML Destekli Mail Gönderme

Bugünkü yazımızda web sitelerinin iletişim bölümlerinde gördüğümüz iletişim formunu PHP’de mail() fonksiyonunu kullanarak nasıl yapılabildiğinden bahsedeceğim. Öncelikle Aşağıdaki gibi bir HTML form oluşturuyoruz. Formun action’ını, “Gonder.php” yapıyoruz.

Gelelim PHP kısmına..

PHP kodumuza başlamadan belirtmek istiyorum! Örneğimizi localhostta yapanlar mail() fonksiyonu ile ilgili bir hata mesajı alacaklardır. Çünkü PHP’de mail() fonksiyonu gerçek web sunucularda çalışmaktadır. O yüzden imkânınız varsa örneğimizin sonucuna bir web sunucusunda bakın.

Öncelikle HTML formundan gönderdiğimiz verileri çekiyoruz ve ilgili değişkenlere aktarıyoruz. Ardından iletişim formunu gönderecek olduğumuz e-posta adresini ve e-postanın başlığını belirtiyoruz.

Gönderecek olduğumuz e-postanın içeriğini belirtiyoruz. Gönderilen e-postanın HTML destekli olmasını istediğimiz için içerik değişkenine HTML kodlarını da ilave ediyoruz.

Göndereceğimiz HTML destekli e-postanın sorunsuzca görüntülenmesi için aşağıdaki bölümü de ekliyoruz. HTML destekli olmasının asıl sebebi; dilerseniz yapacağınız iletişim formlarının gönderilecek olan tasarımlarını CSS ile zenginleştirebilme imkanı sağlıyor.

$Headers = "MIME-Version: 1.0"."\r\n".
        "Content-type: text/html; charset=utf-8"."\r\n".
        "From: Hakan Hitay"."\r\n".
        "X-Mailer:PHP/".phpversion();

Ve mail() fonksiyonunu kullanarak iletişim formumuzu belirtilen e-posta adresine gönderiyoruz. Gönderilme sonucunu bir değişkene atayarak formumuz gönderildikten sonra ekrana “Formunuz başarıyla gönderildi.”. Formumuzun gönderilememesi durumunda da ekrana “Formunuz gönderilemedi!” yazdırıyoruz.

Formumuzu gönderdiğimizde elimize ulaşan e-postanın görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

İşte bu kadar basit.. Sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Bir önceki yazımız olan PHP'de Sosyal Medya Siteleri için Paylaşım Eklentisi Hazırlama başlıklı makalemizde HTTP_HOST, php ve php google plus ile paylaş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

%d blogcu bunu beğendi: